Držitelé Nobelovy ceny pomohli párovému dárcovství

Oba vítězové letošní Nobelovy ceny za ekonomii, Alvin Roth a Lloyd Shapley, byli výborem pro udělování Nobelovy ceny při Švédské akademii věd oceněni za tvorbu algoritmů optimálního přiřazování a párování odlišných subjektů. Takové algoritmy lze použít v mnoha oblastech, včetně párování dárců ledvin s příjemci.

Téměř 2000 pacientů ve Spojených státech získalo novou ledvinu pomocí systému vyvinutého z modelů oceněných vědců. Zatímco v roce 2003 bylo ve Spojených státech, podle agentury Reuters, provedeno pouhých 19 transplantací ledvin od žijících dárců. V roce, ve kterém byl systém uveden, vzrostl jejich počet na 34 a minulý rok dokonce na 443.

Nový systém se tak stává hnací silou velkých řetězových transplantací, které jsou realizovány po celé zemi. Algoritmy umožňují transplantačním centrům zaměnit neslučitelné dárce za ty kompatibilní výběrem z jiných párů připravených k transplantaci.

Zdroj: http://www.nephrologynews.com/articles/109081-nobel-winner-alvin-roth-h…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme