Dysfunkce štítné žlázy a dyslipidémie při onemocnění ledvin

Chronické onemocnění ledvin s sebou nese celou řadu komplikací. Nová studie z Nepálu, které se zúčastnilo 360 pacientů s chronickým onemocněním ledvin, naznačuje, že může jít také o dysfunkci štítné žlázy či poruchu metabolismu lipidů a cholesterolu.

Dysfunkce štítné žlázy

Dysfunkce štítné žlázy byla zjištěna u 38,6 % pacientů s chronickým onemocněním ledvin. Subklinická hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy bez zjevných příznaků) u 27,2 %, zjevná hypotyreóza u 8,1 % a subklinická hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy bez zjevných příznaků) u 3,3 %. Pacienti s chronickým onemocněním ledvin stadia 4 a 5 měli významně vyšší riziko dysfunkce štítné žlázy ve srovnání s pacienty s chronickým onemocněním ve stadiu 3.

Porucha metabolismu cholesterolu a lipidů

Zvýšená hladina celkového cholesterolu byla pozorována u 34,4 % pacientů, nízký HDL cholesterol u 34,1 %, nežádoucí hladiny LDL cholesterolu u 35 % a vysoká hladina triglyceridů pak u 36,6 % pacientů. Významnými rizikovými faktory kardiovaskulárního onemocnění u pacientů s chronickým onemocněním ledvin je přítomnost diabetu, hypercholesterolémie, nežádoucí LDL cholesterol a onemocnění ve stadiu 4 a 5 (v porovnání se stadiem 3).

Riziko hypotyreózy a kardiovaskulárních potíží

Uvedená zjištění jsou v souladu s názorem, že dysfunkce štítné žlázy a porucha metabolismu cholesterolu a lipidů jsou běžnými komplikacemi u pacientů s chronickým onemocněním ledvin. Progrese onemocnění ledvin je spojena s nárůstem hypotyreózy a kardiovaskulárních chorob, a proto je třeba této problematice věnovat další pozornost.

Zdroj: http://bmcendocrdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12902-015-00…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme