EU a transplantační projekty

Zásadním problémem současné transplantologie je nedostatek orgánů. Poptávka příjemců stále převyšuje nabídku vhodných orgánů. Tuto otázku řeší také Evropská komise, která podporuje řadu programů pro mezinárodní tkáňovou mobilitu a zajišťuje společnou výzkumnou i klinickou spolupráci.

Evropský projekt DOPKI si klade za cíl zlepšovat povědomí o darování orgánů. Jeho hlavním posláním je maximalizovat efektivitu využití zdrojů. Na projektu DOPKI se podílí 13 organizací z 16 členských států, včetně Koordinačního střediska transplantací (KST) v České republice.

Program COORENOR byl založen za účelem propojení standardů jednotlivých států, aby se zvýšila dostupnost orgánů napříč členskými státy.

Dalším příkladem evropského projektu je ACCORD, který zahrnuje 23 národních koordinačních autorit a 9 dalších partnerů. Podílí se na zlepšování informačních systémů členských zemí v oblasti darování orgánů od živých dárců i na optimalizaci procesu transplantace ze zemřelých dárců a managementu závěru života potenciálních dárců tak, aby byla transplantace možná. Asistuje také při komunikaci mezi státy, analýze dat a plánování do budoucna. Součástí projektu je navíc i školení a certifikace lokálních národních transplantačních auditorů.

březen 2014

Zdroj: http://www.tribune.cz/clanek/32047-evropa-domluvme-se-jak-neztracet-org…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme