Horší výsledky u těhotných s pokročilou chorobou ledvin

Studie z poslední doby odhaluje, že s postupujícím chronickým onemocnění ledvin mají těhotné ženy zvyšující se riziko výskytu nežádoucích výsledků týkajících se stavu plodu i matky. Ve srovnání s těhotnými ženami s mírným chronickým onemocněním, mají ženy v závažnějších stupních chronického onemocnění ledvin významně vyšší riziko předčasného porodu a porodu příliš drobného dítěte. Navíc studie ukázala, že u pacientek s těžkým chronickým onemocněním ledvin došlo k rychlému poklesu funkce ledvin.

Ze 42 těhotných žen mělo 10 těžké chronické onemocněním ledvin a 32 z nich trpělo pouze mírnou formou nemoci. K předčasnému porodu (těhotenství kratší než 37 týdnů) došlo u devíti žen (90 %) ve skupině se závažným stupněm onemocnění ve srovnání s 13 (40,6 %) s mírným stupněm nemoci. Šest žen (60 %) s těžkým chronickým onemocněním ledvin porodilo příliš malého novorozence, ve druhé skupině žen pouze čtyři (12,5 %).

Ženy se závažným chronickým onemocněním ledvin však podle odborníků mohou mít prospěch z dřívějšího zahájení dialýzy, které zlepšuje jak prognózu plodu, tak matky.

duben 2013

Zdroj: http://www.renalandurologynews.com/pregnancy-outcomes-worse-as-ckd-prog…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme