I starší lidé mohou darovat ledvinu

Podle nové americké studie mohou i lidé ve věku nad 70 let bezpečně darovat ledvinu.
Výsledky jsou dobrou zprávou pro pacienty, kteří čekají na transplantaci, i přesto, že orgány od těchto starších dárců mají kratší životnost než ty od mladších dárců. Vzhledem k nedostatku orgánů k transplantaci, se pacienti častěji obracejí na starší žijící dárce. A objevuje se tak důležitá otázka: Měla by existovat horní věková hranice pro dárcovství kvůli zachování zdraví jak příjemce, tak dárce?

Ve studii byly srovnávány zdravé osoby ve věku nad 70 let, které darovaly ledvinu, se zdravými jedinci ve stejném věku, kteří nebyli dárci orgánu. Vědci se zaměřili na to, zda jsou tito starší dárci s jednou ledvinou vystaveni zvýšenému riziku úmrtí. Zkoumali také, zda ledviny od staršího dárce jsou stejně kvalitní jako od mladších dárců, a to tak, že porovnávali ledvinné funkce transplantovaných jedinců, kteří získali orgán od starších dárců, s příjemci ledviny od dárců mladších a zemřelých.

Zdraví jedinci starší 70 let neměli vyšší pravděpodobnost úmrtí po 1, 5, nebo 10 letech od darování orgánu než zdraví jedinci téhož věku, kteří nebyli dárci orgánů. Ve skutečnosti byla jejich úmrtnost dokonce ještě nižší. Orgány od starších dárců neměly tak dlouhou životnost, jako ty od mladších dárců, ale jejich životnost byla stejně dlouhá jako u orgánů od mladších zemřelých dárců.

říjen 2011
"renalbusiness.com":Zdroj: http://www.renalbusiness.com/news/2011/10/people-over-70-can-safely-don…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme