Jak fungují ledviny?

Základní stavební jednotka ledviny – nefron je tvořena klubíčkem jemných cévek (glomerulus), uloženým v Bowmanově váčku, z něhož vyúsťuje systém kanálků, které vedou do ledvinné pánvičky. Krev se filtruje přes stěnu vlásečnic glomerulu, přičemž vzniká nejprve tzv. primární moč, která je zachycena v Bowmanově váčku (až 180 litrů denně). Primární moč pak odtéká do systému kanálků, kde se zpátky do krve vstřebává podstatná část vody i důležitých látek (minerály, cukr, aminokyseliny atd.) a z primární moči tak vzniká moč definitivní.

Rádi byste celý proces viděli na vlastní oči? Nahlédněte do lidského těla prostřednictvím názorné 3D animace na "You Tube":http://www.youtube.com/watch?v=aQZaNXNroVY&feature=related, která vám umožní shlédnout vše od podrobné anatomie ledvin až po mechanismus tvorby moči.

červenec 2011

Zdroj: http://www.youtube.com

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme