Jak udělat neslanou dietu chutnější?

Dieta s omezením soli pro mnoho lidí znamená jídlo bez chuti. Ve skutečnosti jde pouze o to, odvyknout si na slanou příchuť a začít vychutnávat přirozenou chuť potravin. Při přípravě pokrmů je pak možné používat celou řadu neslaných dochucovadel, např. ocet, kůru z citrusů, čerstvé bylinky nebo koření.

Tipy pro dochucení pokrmů

 • Ocet – kromě klasického lihového octa (vyrábí se kvašením ředěného etanolu) se dnes již běžně používají i další druhy octů, např. ocet jablečný (vzniká kvašením jablečného moštu, obsahuje však vyšší množství draslíku), balzamikový (vyrábí se kvašením speciální odrůdy vinných hroznů), vinný (vyrábí se z červeného nebo bílého vína) či rýžový ocet (tradiční součást asijské kuchyně, vyrábí se z rýže nebo rýžového vína). Je nutné kontrolovat etiketu se seznamem přísad, kvůli případnému přídavku sodíku. Kromě tradičních octů je možné si připravit ocet podle své chuti. Stačí v octu nechat vyluhovat oblíbené bylinky, ovoce nebo koření, jako základ je nejvhodnější použít ocet lihový nebo vinný.
 • Kůra z citrusů – barevné kůry citronů, limetek, pomerančů a grapefruitů jsou voňavé a chutné. Lze je použít při přípravě cukrářských výrobků, marmelád, kompotů, horkých nápojů, ale i některých omáček a masitých jídel a ryb. Důležité je sloupnout pouze kůru bez hořké bílé dužiny pod ní nebo je možné si zakoupit již sušené výrobky. Kůra citrusů má velmi nízký obsah sodíku a jedna polévková lžíce má přibližně 10 mg draslíku. V obchodech si vybírejte spíše citrusy v kvalitě bio, jejichž kůra nesmí být chemicky ošetřena.
 • Čerstvé bylinky – mohou pokrmům dodat velmi zajímavé aroma. Při ledvinové dietě lze k přípravě vařených i syrových jídel použít např. bazalku, pažitku, koriandr, kopr, fenykl, zázvor, mátu, oregano, petržel, rozmarýn, šalvěj, saturejku, estragon nebo tymián. Bylinky můžete pěstovat na zahradě, za oknem v květináči nebo koupit v obchodě či na trhu. Čerstvě natrhané bylinky uchovávejte ve svazcích v chladničce se stonky ve vodě, podobně jako řezané květy.
 • Koření – nové chutě vašich pokrmů získáte přidáním např. nového koření, kmínu, kari, muškátového oříšku, papriky, pepře, estragonu nebo kurkumy. Kupte si směsi koření a bylinek s nízkým obsahem sodíku nebo si zkusit vytvořit vlastní kořenící směsi.

  Zdroje:
  http://blogs.davita.com/kidney-diet-tips/?p=2262
  http://www.svet-potravin.cz/clanek.aspx?id=3362
  http://clanky.vareni.cz/citronova-a-pomerancova-kura/

 • Mohlo by Vás zajímat

  Zeptejte se, poradíme

  Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

  Chci se zeptat odborníka B. Braun

  Zeptejte se, poradíme