Léčba hepatitidy C u pacientů se selháním ledvin

Virus hepatitidy C je možným zdravotním problémem v konečné fázi selhání ledvin. Výskyt akutních infekcí hepatitidy u dialyzovaných je mnohem vyšší než v běžné populaci, a to kvůli riziku nozokomiálního přenosu. Po akutní fázi infekce se u většiny pacientů vyvine chronická hepatitida a u značné části pacientů se může objevit dokonce cirhóza jater či hepatocelulární karcinom (jeden z nejzávažnějších typů rakoviny jater). Celkově lze říci, že pacienti na hemodialýze trpící chronickou hepatitidou C nesou zvýšené riziko poškození jater vedoucímu i k jejich úmrtí, a to buď při dialýze, nebo po transplantaci ledviny.

Dnes se pro léčení hepatitidy C používají dva léky: interferon a ribavirin. Léčba interferonem je pro léčbu hepatitidy u pacientů se selháním ledvin pouze mírně účinná. Terapie je s výbornými výsledky používána k léčbě akutní hepatitidy C, pokud jde o chronickou hepatitidu C, byla úspěšná pouze přibližně u jedné třetiny pacientů. Podle klinických studií se ukazuje jako mnohem efektivnější kombinace nízkých dávek ribavirinu a interferonu a potvrzuje se tak důležitost antivirové léčby u dialyzovaných pacientů nakažených hepatitidou C.

Je však nezbytné upozornit, že protivirová léčba podaná po provedení transplantace ledviny je spojena s vysokým rizikem rejekce a selhání štěpu, podání interferonu je proto v této situaci kontraindikováno.

duben 2011

Zdroj: "medscape.com":http://www.medscape.com/viewarticle/740025

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme