Léky na anémii mohou zvyšovat riziko diabetu

Vyšší dávky erytropoézu stimulujících látek (ESA) mohou zvýšit riziko úmrtí a kardiovaskulární chorob u diabetických pacientů na dialýze. Téměř polovina všech pacientů s chronickým onemocněním ledvin stejně jako dialyzovaných pacientů trpí cukrovkou. Ti, kteří mají diabetes, dostávají podle vědců vyšší dávky ESA, mají nižší hladiny hematokritu, vyšší úmrtnost a více kardiovaskulárních příhod.

Nedávná studie omezená pouze na diabetické pacienty s chronickým onemocněním ledvin v predialyzační péči zjistila zvýšené riziko cévní mozkové příhody u těch, kteří užívali erytropoézu stimulující látky, v porovnání se skupinou užívající placebo. Cílem studie bylo prokázat, zda se nežádoucí účinky vysokých dávek ESA objevují také u dialyzovaných pacientů s diabetem. Byla použita databáze 35 593 amerických pacientů na hemodialýze, z nichž 19 034 byli diabetici.

Vědci došli k závěru, že vysoké dávky ESA jsou spojeny s vyšším rizikem úmrtí a kardiovaskulárních příhod. Riziko je silnější u diabetických pacientů kvůli zvýšenému výskytu hypertenze, než u těch, kteří diabetem netrpí.

Výsledky studie tak poukazují na škodlivý účinek podávání vysokých dávek ESA u dialyzovaných pacientů s diabetem.

červenec 2011

Zdroj: "kidney.org":http://www.kidney.org/news/newsroom/nr/NIHResearch.cfm

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme