Nanoknife zachraňuje životy

Nanoknife je velmi zajímavou novinkou v boji proti zhoubným nádorům. Slouží k efektivnímu odstranění cílové měkké tkáně, aniž by byly poškozeny okolní struktury. Principem metody je užití elektrické energie o vysokém napětí (3 000 V) v krátkých pulsech (desítky až sto mikrosekund), což vede k likvidaci buněčných membrán. Takto zasažené nádorové buňky poté podléhají buněčné smrti a rozpadu. Elektrické pole je v tkáni vytvořeno pomocí elektrod zavedených do tkáně.

Na urologické klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady byla nedávno tímto způsobem úspěšně operována pacientka s nádorovým postižením obou ledvin. Jednou z možností léčby by za normálních okolností bylo odstranění obou ledvin, neboť nádory se nacházely v blízkosti přívodných a odvodných cév ledvin. Znamenalo by to ovšem nutnost hemodialýzy s výrazným omezením kvality života. Nakonec pacientka přišla pouze o jednu ledvinu a nádorové ložisko na druhé ledvině bylo odstraněno pomocí nanoknife. Pacientka se několik dní po operaci cítí dobře a je schopna samostatně močit. Prognóza renálních funkcí nemocné se zdá být příznivá, pacientka pravděpodobně nebude potřebovat dialýzu.

říjen 2011

Zdroj: "tribune.cz":http://www.tribune.cz/clanek/24299-nanoknife-se-uplatnuje-i-v-urologii

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme