Nechte pacienty jíst během dialýzy

Možnost jíst během dialýzy provažují někteří odborníci za přehlíženou příležitost ke zlepšení celkového stavu pacientů na hemodialýze. Energetická a bílkovinná podvýživa je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů úmrtí pacientů s chronickým onemocněním ledvin. Ukazateli podvýživy jsou nízká hladina albuminu v séru, ztráta tuku a ztráta svalové hmoty.

Podle některých údajů snížená hladina albuminu v séru dobře reaguje na nutriční intervenci. Podávání vysoce proteinových pokrmů a/nebo perorálních nutričních doplňků během hemodialýzy je snadno uskutečnitelná a levná strategie, jak zlepšit výživový stav pacientů. A to i navzdory obavám z rizika hypotenze následující po jídle, vdechnutí sousta či nedostatečné kontroly infekce a hygieny atd.

V některých případech lze využít pomocná léčiva, např. některé léky podporující chuť k jídlu (cyproheptadin) nebo anabolické hormony (testosteron). Pokud pacient z jakéhokoliv důvodu není schopen přijímat potravu perorálně (např. z důvodu problematického polykání), pak lze uvažovat o intradialyzační parenterální výživě (nitrožilní výživě).

Zdroj: http://www.jrnjournal.org/article/S1051-2276(12)00226-9/abstract

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme