Němečtí nefrologové pomáhají řešit střevní epidemii

Od poloviny května se šíří nebezpečná střevní infekce, která se nejprve objevila v Německu a poté i v jiných evropských zemích a jejíž příčinou je enterohemoragická Escherichia coli (EHEC). Patogen EHEC způsobuje nejprve silný průjem, ale je mnohem nebezpečnější než běžná střevní infekce, protože v těle uvolňuje toxin způsobující hemolýzu (rozpad červených krvinek). Kromě anémie (chudokrevnosti) vyvolává také selhání ledvin a způsobuje nedostatek krevních destiček. Tyto symptomy označujeme jako hemolyticko-uremický syndrom (HUS), který může způsobit vážné poškození dalších orgánů a ohrozit pacienta na životě.

Němečtí nefrologové se snaží podpořit proces uzdravení tzv. aferézou. Jde o metodu, při které jsou odstraňovány škodlivé látky z krve a nahrazována krevní plazma. Pokud se u pacienta okamžitě provede takovéto čištění krve, zabrání se život ohrožujícím komplikacím jako je otok mozku nebo trvalé selhání ledvin. Německá nefrologická společnost včetně všech zodpovědných orgánů se snaží, aby mohl být takto ošetřen každý pacient nakažený EHEC.

květen 2011

Zdroj: "bundesverband-niere.de":http://www.bundesverband-niere.de/news/3838/gefaehrliche-darmepidemie-g…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme