Nový cíl pro léčbu prediabetu u pacientů s onemocněním ledvin

Prediabetes neboli hraniční diabetes je stav předcházející rozvoji skutečného diabetu. Nové výzkumy ukazují, že inzulínová rezistence (snížená úroveň reakce tkání na inzulín cirkulující v krvi) typická pro prediabetes může být u jedinců s onemocněním ledvin způsobena postupným zadržováním některých látek, které jsou normálně u zdravých jedinců vylučovány ledvinami. Jednou z takových látek je p-kresyl sulfát (PCS), toxin, který je produkován střevními bakteriemi. PCS je zadržován v těle pacientů s chronickým onemocněním ledvin a není možné jej dostatečně odstranit pomocí dialýzy.

Bylo zjištěno, že podávání PCS myším s normální funkcí ledvin po dobu čtyř týdnů vyvolalo inzulínovou rezistenci, ztrátu tukové hmoty a redistribuci lipidů ve svalech a játrech, tedy obdobné procesy jaké probíhají při chronickém onemocnění ledvin. Pokud však bylo myším s chronickým onemocněním ledvin podáváno prebiotikum, které snižuje hladinu PCS, inzulínové rezistenci a abnormalitám v metabolizmu lipidů bylo zabráněno.

Tyto nálezy naznačují, že PCS přispívá k inzulínové rezistenci a že zacílení na tuto látku může pomoci zlepšit zdraví pacientů s chronickým onemocněním ledvin.

Zdroj: http://www.renalbusiness.com/news/2012/12/new-target-for-treating-predi…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme