Onemocnění ledvin zvyšuje riziko úmrtí u obou pohlaví

Nová studie zjistila, že u chronického onemocnění ledvin je riziko spojené s úmrtím a vývojem terminálního stádia onemocnění ledvin u obou pohlaví podobné.

Chronické onemocnění ledvin postihuje 10 až 16 % dospělých po celém světě. Diagnóza choroby se řídí aktuálními prahovými hodnotami glomerulární filtrace (GFR) a albuminurie. Vzhledem k tomu, že mírně snížená GFR je častější u žen a obě hodnoty jsou ovlivněny množstvím svalové hmoty, někteří odborníci navrhují, že by definice chronického onemocnění ledvin měla být specifická pro muže a pro ženy.

Výsledky zmíněné studie nicméně dokazují, že obě pohlaví, pokud je u nich zjištěna nižší glomerulární filtrace a vyšší albuminurie, vykazují podobně zvýšené riziko úmrtí z jakékoliv příčiny, z kardiovaskulárního důvodu a podobné riziko vývoje terminálního stádia onemocnění ledvin, pouze s mírným rozdílem souvisejícím s odlišností pohlaví.

Zdroj: http://www.renalbusiness.com/news/2013/01/ckd-increases-risk-of-death-f…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme