Pacienti s onemocněním ledvin mají vyšší riziko srdečních příhod než diabetici

Podle odborníků mají diabetici stejné riziko srdečních příhod jako pacienti s ischemickou chorobu srdeční. Odborníci zkoumali, zda také chronické onemocnění ledvin představuje podobnou zátěž.

Studie se týkala pacientů s chronickým onemocněním ledvin ve stadiu 3 nebo 4. Nemocní byli rozděleni do několika skupin: pacienti s předchozím infarktem myokardu a pacienti bez anamnézy infarktu myokardu rozdělení na 4 vzájemně se vylučující skupiny podle přítomnosti diabetu nebo chronického onemocnění ledvin (s diabetem/bez diabetu, s onemocněním ledvin/bez onemocnění ledvin).

Ve sledovaném období (průměrně 48 měsíců) utrpělo infarkt myokardu 11 340 (1 %) pacientů z celkových 1 268 029 účastníků studie. Nejvyšší míra výskytu infarktu byla ve skupině s předchozím infarktem v anamnéze. U pacientů bez anamnézy infarktu myokardu se infarkt u diabetiků (bez onemocnění ledvin) objevil méně často než u pacientů s chronickým onemocněním ledvin (bez diabetu). Závěrem lze říct, že chronické onemocnění ledvin představuje jedno z významných rizik pro budoucí výskyt koronární příhody.

duben 2013

Zdroj: http://www.dgfn.eu/aktuell/wissenschafts-news/w-meldungen/artikel/ckd-p…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme