Použití antibiotické zátky chrání proti infekci

Pro dialyzační katétry se v intervalu mezi hemodialýzami používá tzv. tekutá zátka neboli zámek dialyzačního katétru. Tvoří ji roztok (heparin nebo citrát), kterým je katétr vyplněn mezi dialýzami a který má bránit srážení krve v katétru. Výsledky nedávné studie ukazují, že použití zátky katétru s přídavkem antibiotik je spojeno s významným snížením úmrtnosti a infekcí souvisejících s aplikací katétru. Roztok citrátu s gentamicinem redukoval výskyt katétrových infekcí krevního řečiště o 73 % a úmrtnost o 68 % ve srovnání s podáváním heparinu.

Zásadním problémem při použití antibiotických zátek katétrů je podle autorů studie zejména možný rozvoj antimikrobiální rezistence. Ve své studii však naopak u pacientů, u nichž byly použity antibiotické zátky, zjistili dvojnásobný pokles rezistence na gentamicin ve srovnání s kontrolní skupinou bez antibiotik. Důvodem by podle nich mohlo být použití gentamicinu a nízkých dávek citrátu ve srovnání s heparinem, který může podporovat tvorbu biofilmu (vrstvy bakterií se zvýšenou odolností vůči antibiotikům).

srpen 2014

Zdroj: http://www.renalandurologynews.com/hemodialysis-antibiotic-lock-cuts-in…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme