Španělsko má primát v dárcovství orgánů

Španělsko už 25 let drží světový rekord v počtu zesnulých dárců orgánů na milion obyvatel, který loni podle Národní organizace pro transplantace (ONT) činil 43,4 dárců na milion obyvatel. V roce 2015 tento počet podle údajů zveřejněných Radou Evropy ve Španělsku činil 40,2, zatímco např. ve Spojených státech jen 28,2, ve Francii 28,1 a v Německu 10,9. V České republice jsme pro srovnání měli v roce 2016 o 25 dárců na milion obyvatel.

Takový úspěch umožňuje propracovaný a efektivní systém dárcovství orgánů a přispívá k němu i španělský zákon, podle něhož platí, že neprojevila-li zesnulá osoba za svého života jinou vůli, předpokládá se, že lze její orgány darovat. Loni bylo v zemi podle ONT provedeno 4 818 transplantací orgánů, z toho 2 994 ledvin.

květen 2017

Zdroje:
http://zdravi.euro.cz/denni-zpravy/ze-zahranici/afp-spanelsko-je-svetov…
www.kst.cz/statistiky/domaci/rok-2016

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme