Statiny jako ochrana cév při diabetu

Běžné komplikace diabetu mohou mít závažné důsledky a vést až ke slepotě či amputaci končetiny. Nový výzkum naznačuje, že lidé, kteří užívají statiny, mají nižší riziko některých komplikací diabetu. Statiny jsou léky, které snižují hladinu cholesterolu a efektivně tak potlačují riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice u lidí s diabetem 2. typu. Jejich vliv na mikrovaskulární komplikace diabetu, tedy poškození malých cév vedoucí až k postižení zraku či ledvin, nebyl dosud zřejmý.

Vědci původně testovali hypotézu, podle které pacienti užívající statiny ještě před stanovením diagnózy diabetu mohou mít zvýšené riziko rozvoje mikrovaskulárních komplikací. Výsledky však překvapivě ukázaly, že statiny toto riziko spíše snižují. Lidé užívající statiny ještě před diagnostikováním diabetu měli o 34 % menší pravděpodobnost pozdějšího rozvoje diabetické neuropatie (onemocnění nervů spojené s diabetem), o 40 % menší pravděpodobnost diabetické retinopatie (poškození sítnice spojené s diabetem) a o 12 % nižší riziko gangrény ve srovnání s diabetiky, kteří statiny neužívali. Riziko diabetické nefropatie (onemocnění ledvin spojené s diabetem) bylo však u obou skupin pacientů podobné. U lidí užívajících statiny byl také ve větší míře diagnostikován diabetes, což potvrdilo výsledky předchozích studií.

září 2014

Zdroje: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/09/140909192003.htm
http://www.thelancet.com/journals/landia/article/PIIS2213-8587(14)70173…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme