Dialýza v dialyzačním středisku

Těhotenství a dialýza

Dialýza podstatně ovlivňuje šance na otěhotnění a donošení dítěte. Studie ukazují, že pouze malé procento žen v produktivním věku na dialýze může otěhotnět (1 až 7 %). Přítomnost chronického onemocnění ledvin může totiž snížit schopnost produkovat zdravá vajíčka, která by mohla být oplodněna. Některé ženy na dialýze nemají menstruaci, a pokud ano, je nepravidelná, což je způsobeno nestálými hladinami hormonů v těle. Přibližně 20 % takovýchto těhotenství bohužel končí potratem a často také dochází předčasnému porodu.

Je těhotenství při dialýze doporučováno?

Obecně není ženám na dialýze těhotenství doporučováno, protože jde vždy o těhotenství vysoce rizikové. Dialýza nahrazuje funkci ledvin pouze částečně. Tělo dialyzovaného obsahuje vyšší procento odpadních látek než tělo s dobrou funkcí ledvin. Vyšší obsah odpadních látek v těle komplikuje dítěti jeho správný vývoj. Těhotenství znamená vyšší zátěž i pro zdravé ledviny, protože dítě vyplavuje zplodiny do matčina oběhu a zvyšuje se také objem krve v těle matky. Pro ženy na dialýze, jejichž ledviny nepracují, je těhotenství značnou přítěží a je doporučována častější dialýza.

Jak může žena na dialýze zvýšit své šance na těhotenství?

Pokud si žena na dialýze přeje otěhotnět nebo zjistí, že je již těhotná, měla by nejdříve vše konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Ten jí vysvětlí rizika a zajistí vše potřebné, aby se zvýšila šance na donošení dítěte. Naděje, že žena v dialyzačním programu může otěhotnět je vyšší, pokud teprve nedávno začala s dialýzou a stále má zbytkovou funkci ledvin nebo pokud podstoupí transplantaci, protože tak je vyšší pravděpodobnost, že bude v lepším zdravotním stavu a bude mít pravidelný menstruační cyklus. Plodnost ženy se obvykle po úspěšné transplantaci vrací do normálu. Je tedy jednodušší přijít do jiného stavu pro ženu po transplantaci než pro ženu na dialýze. Nicméně není doporučováno otěhotnět dříve než za rok po transplantaci ledviny, i když jsou ledvinné funkce stabilizovány. Podle některých zdrojů je vhodnější čekat s otěhotněním raději 2 roky. Žena, která má minimální obsah bílkovin v moči, normální krevní tlak a žádné známky rejekce orgánu, je optimální kandidátkou na otěhotnění.

Jak často musí těhotná žena docházet na dialýzu?

Těhotné ženy s chronickým onemocněním ledvin či na dialýze vyžadují speciální lékařskou péči a především úzkou spolupráci neurologa, gynekologa a dialyzační sestry. Těhotná žena by měla zvýšit frekvenci dialyzačních procedur na 5 až 6 týdně, v závislosti na doporučení ošetřujícího lékaře. Častější dialýza je šetrnější k tělu matky i méně traumatizující pro dítě, protože se více přibližuje funkci zdravých ledvin. Častější dialýza také dovoluje budoucí matce konzumovat pestřejší a vyváženější stravu bohatší na bílkoviny, vitamíny a minerály, především kyselinu listovou a železo. Také peritoneální dialýza je možností volby pro těhotnou ženu na dialýze, ačkoliv některé ženy mohou mít pocity diskomfortu kvůli přítomnosti dialyzačního roztoku v peritoneální dutině. Peritoneální katétr není pro dítě škodlivý a může být zaveden kdykoliv v průběhu těhotenství.

Těhotenství a dialýza

Těhotenství žen na dialyzační léčbě je především pro mladší pacientky velmi citlivým tématem. Ačkoliv se vždy jedná o těhotenství rizikové, bylo již ve světě i v České republice zaznamenáno několik úspěšných případů těhotenství u žen v dialyzačním programu. Dialyzovaná pacientka by před plánovaným těhotenstvím měla vždy svůj záměr konzultovat jak s gynekologem, tak s nefrologem a mít na paměti, že případné těhotenství se může stát nejen rizikem pro ni, ale i pro plod. Zdroje: "davita.com":http://www.davita.com/kidney-disease/dialysis/life-on-dialysis/pregnanc…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme