Terapie růstovým hormonem u dialyzovaných pacientů

U dialyzovaných pacientů je nedostatek bílkovin spojen s vysokou úmrtností a špatnou kvalitou života. V rámci rozsáhlé mezinárodní studie bylo zjišťováno, zda má terapie rekombinantním lidským růstovým hormonem vliv na snížení úmrtnosti dialyzovaných pacientů s hypoalbuminémií, tedy sníženou hladinou bílkoviny albuminu v krvi v důsledku nedostatku bílkovin.

U sledovaných pacientů došlo ke snížení hmotnosti, celkového tělesného tuku a CRP (C-reaktivní protein, známka probíhajícího zánětu) a zvýšení HDL-cholesterolu a transferinu.

I přes nutnost předčasného ukončení studie, bylo u pacientů prokázáno zlepšení některých kardiovaskulárních rizikových faktorů. Úmrtnost a počet kardiovaskulárních příhod však v pozorovaném období neklesl a nutriční stav a kvalita života se nezlepšila.

duben 2012

Zdroj: "dgfn.eu":http://www.dgfn.eu/aktuell/wissenschafts-news/w-meldungen/?L=0&tx_ttnew…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme