Vitamin D podávat perorálně nebo intravenózně?

Aktivovaný vitamin D je základem léčby sekundární hyperparatyreózy (reakce příštítných tělísek na dlouhodobě nízkou hladinu vápníku v krvi) u pacientů na hemodialýze. Nicméně optimální způsob podání je stále předmětem diskuze.

Nedávný výzkum srovnával účinnost perorálně podávaného a intravenózně aplikovaného alfakalcidolu (hydroxivitaminD3). 88 nemocným na dialýze byl původně třikrát týdně intravenózně aplikován alfakalcidol. Všichni pacienti byli poté převedeni na stejnou dávku alfakalcidolu, avšak podávanou třikrát týdně perorálně během hemodialýzy.

V průběhu studie došlo u pacientů ke snížení hladin parathormonu i vápníku v krvi a dávkování alfacalcidolu bylo významně sníženo. Výsledky studie potvrzují, že změna na perorálně užívaný alfakalcidol během hemodialýzy může vést k podobné kontrole hyperparatyreózy jako u intravenózní aplikace, avšak s nižšími dávkami aktivovaného vitaminu D a také za nižších finančních nákladů.

říjen 2014

Zdroj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24495277?dopt=Abstract

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme