Vysoké BMI komplikuje hojení rány u pacientů po transplantaci

Podle Australských vědců mají pacienti s vysokým indexem tělesné hmotnosti (BMI) po transplantaci ledvin vyšší riziko komplikací rány. Studie se zúčastnilo 508 dospělých osob po transplantaci ledvin. Komplikace hojení rány byla zjištěna u 3 % pacientů s normální váhou (s BMI v rozmezí 18,5–24,9), u 8 % pacientů s nadváhou (s BMI v rozmezí 25–29,9) a u 13 % obézních pacientů (s BMI 30 a vyšší). Z 508 pacientů ve studii bylo 122 buď obézních (s BMI 30–34,9), nebo dokonce morbidně obézních (s BMI 35 a vyšší).
Každé 1 kg nadváhy tak znamená o 4 % vyšší riziko komplikací rány, o 2 % vyšší riziko opožděného nástupu funkce štěpu o 24 hodin a o 6 % zvýšené riziko nutnosti odejmout orgán.

Autoři dospěli k závěru, že jejich zjištění ospravedlňují vysoké BMI jako možnou kontraindikaci transplantace ledvin. Studie však nezjistila žádnou přesnou hraniční hodnotu BMI, podle které by bylo možné definovat pacienty vhodné a nevhodné k transplantaci.

červenec 2012

Zdroj: "renalbusiness.com":http://www.renalbusiness.com/news/2012/07/high-bmi-raises-wound-complic…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme