Význam intenzivní kontroly glykémie

Odborníci se snažili zjistit, zda může intenzivní kontrola glykémie zabránit onemocnění ledvin u pacientů s diabetem 2. typu. Hodnotili výsledky 7 studií zahrnujících 28 065 dospělých, kteří byli sledováni po dobu 2 až 15 let. U pacientů, jejichž glykémie byla pod intenzivní kontrolou, došlo sice ke snížení rizika mikroalbuminurie a makrolabuminurie, ale zdvojnásobení hladiny sérového kreatininu, selhání ledvin ani úmrtí v důsledku onemocnění ledvin zabráněno nebylo.

Autoři došli k závěru, že intenzivní kontrola glukózy sice snižuje riziko mikroalbuminurie a makrolabuminurie, ale chybí důkaz, že tímto způsobem lze také snížit riziko závažných klinických komplikací, jako je zdvojnásobení hladiny sérového kreatininu, konečné selhání ledvin nebo úmrtí z důvodů onemocnění ledvin.

srpen 2012

Zdroj: "archinte.jamanetwork.com":http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1170041

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme