Za lepší výsledky transplantací

Vědci z Německa, Francie, Itálie, Velké Británie a USA chtějí zlepšit výsledky transplantací orgánů a zvýšit kvalitu života transplantovaných pacientů. Cílem rozsáhlého výzkumného projektu „Studie ONE" (The ONE Study) je vývoj nové buněčné terapie, která podstatně sníží celoživotní spotřebu léků pacientů po transplantaci a s nimi spojených vedlejších účinků, a to vše bez rizika odmítnutí orgánu.

Záměrem výzkumu je vyprodukovat specifické imunitní buňky, které potlačí přirozený způsob imunitní obrany proti transplantovanému orgánu. Buňky by byly aplikovány v době transplantace a měly by umožnit výrazné snížení medikamentózní léčby. Nová terapie by měla přinést řadu výhod - méně vedlejších účinků, a tím zlepšení kvality života pacienta, nižší finanční náklady v dlouhodobém horizontu, efektivní potlačení odmítnutí transplantátu, a tím delší a lepší fungování transplantovaného orgánu.

Na zmíněné studii se podílí celkem 13 partnerů: 8 univerzit v Evropě a USA a 5 průmyslových podniků. Evropská unie podporuje výzkum téměř 11 miliony eur. Dalšími 4 miliony eur přispějí partneři projektu.

červenec 2011

Zdroj: "bundesverband-niere.de":http://www.bundesverband-niere.de/news/3906/organtransplantation-the-on…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme