Zemřel chirurg, který provedl první úspěšnou transplantaci ledvin

Doktor Joseph E. Murray, chirurg, který jako první na světě v roce 1954 uskutečnil úspěšnou transplantaci ledviny, zemřel 26. listopadu 2012 ve věku 93 let.

Murray získal v roce 1990 Nobelovu cenu v oblasti fyziologie a medicíny za provedení první úspěšné transplantace orgánů. V době operace bylo k dispozici jen málo informací o imunitním systému člověka. Murray však sloužil jako plastický chirurg v průběhu druhé světové války a věděl, že pacientova imunitní odpověď je překážkou transplantace. Během války Murray léčil mnoho popálených pacientů, kteří vyžadovali kožní štěpy od jiných lidí, a byl frustrován tím, jak pacientovo tělo odmítalo přijmout darovanou kůži.

Při první transplantaci ledvin tak voperoval pacientovi trpícímu závažným onemocněním ledvin orgán od jeho jednovaječného dvojčete. S tímto orgánem pak operovaných žil až do roku 1963. Murray měl šest dětí a 18 vnoučat a v roce 2001 vydal autobiografii.

listopad 2012

Zdroj: http://www.renalandurologynews.com/low-testosterone-increases-risk-of-m…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme