Inspirace

Příběh pana Jaromíra: Nový život po transplantaci ledviny a plic

Kvalitní a skvěle fungující transplantační program řadí Českou republiku mezi nejúspěšnější země v orgánových transplantací v Evropě. Díky vysoké úrovni tzv. multidisciplinární péče (léčení pacientů napříč lékařskými obory založené na spolupráci lékařů a dalších odborníků), jsem schopni zachraňovat lidské životy. Svoji osobní zkušenost s námi sdílí pan Jaromír z Prahy, který má za sebou úspěšnou transplantaci plic před několika lety a v roce 2023 také úspěšnou transplantaci ledviny. 

Dříve byl přijímacím technikem v servisu na sekačky, nyní je pan Jaromír v invalidním důchodu. Po zkušenosti s transplantací dvou orgánů, které neproběhly ve stejném čase, se rozhodl sdílet svůj příběh s ostatními pacienty. V roce 2015 pan Jaromír podstoupil na III. chirurgické klinice FN Motol transplantaci plic z důvodu selhání plic. 

Selhání druhého orgánu 

Po transplantaci plic se pan Jaromír dozvěděl o zhoršených výsledcích stavu svých ledvin, které se poměrně dlouhou dobu držely na stabilních hodnotách. Pan Jaromír neměl významnější obtíže. S ledvinami byl sledován v nefrologické ambulanci B. Braun Avitum v Praze-Nuslích. 

pan_jaromir_a_MUDr._Michalickova
Pan Jaromír s ošetřující lékařkou MUDr. Michalíčkovou z dialyzačního střediska

Bohužel po čase došlo k rychlému zhoršení funkce ledvin, byla zahájena příprava k transplantaci ledviny a pacient musel začít chodit na dialýzu. Dokončení přípravy k transplantaci ledviny a zařazení pacienta na čekací listinu proběhlo necelé dva měsíce po zahájení dialyzačního léčení. 

Dialýza zachraňuje život pacientům, někteří pacienti mohou mít vedlejší účinky a komplikace. Některým pacientům se naopak uleví, ať už z důvodu ustálení krevního tlaku či normalizace stavu hydratace,“ komentuje ošetřující lékařka a primářka dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Praze-Nuslích MUDr. Kristýna Michalíčková. 

Musím říct, že mi dialýza hodně pomohla, jelikož mě zbavila silných otoků, které jsem měl na obou nohách, celkově jsem se cítil daleko lépe, tolik jsem se nezadýchával a nebyl jsem dušný. Samozřejmě byly i dny, kdy jsem byl po dialýze hodně unavený, ale celkově si myslím, že jsem dialýzu snášel dobře,“ říká pan Jaromír, pacient dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Praze-Nuslích. 

Jak dialýza ovlivnila každodenní život pana Jaromíra? 

Jaromír pravidelně docházel na dialyzační středisko do doby transplantace ledviny. Celkem se jednalo o dobu necelých pěti měsíců. Tato doba ovlivnila jeho život v mnoha ohledech. Svůj volný čas trávil třikrát týdně po dobu čtyř hodin na dialyzačním sále. Nezbytná dialýza byla prioritou také pro otce pana Jaromíra, který ho na středisko pravidelně vozil autem. 

Změna životního stylu v podobě upraveného jídelníčku a omezení tekutin nedělala pacientovi nikterak veliké potíže. „Prakticky jsem žil stejným životem jako před dialýzou,“ dodává pan Jaromír. 

Úspěšná transplantace ledviny 

"Nejdříve jsme zvažovali transplantaci ledviny od žijícího dárce, ale otec ani bratr pana Jaromíra nebyli vhodnými kandidáty z medicínských důvodů,“ komentuje ošetřující lékařka a primářka dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Praze-Nuslích MUDr. Kristýna Michalíčková. Úspěšná transplantace od nežijícího dárce proběhla začátkem července loňského roku v IKEM Praha, kde je v současné době pacient po transplantaci ledviny pravidelně sledován. 

Nový život a nové začátky 

Ačkoliv je pan Jaromír i po transplantaci obou orgánů sledován a dochází na pravidelné lékařské kontroly, stejně jako každý transplantovaný pacient se těší z nového života, který může znovu žít naplno. 

Po orgánové transplantaci je důležité dodržování předepsané léčby, která pomáhá tělu přizpůsobit se novému orgánu a snižuje riziko jeho odmítnutí. Je třeba dodržovat zdravou stravu a pravidelný pohyb, vyhýbat se škodlivým návykům, jako je kouření a pití alkoholu, které mohou poškodit nový orgán a negativně ovlivnit jeho funkčnost. Další doporučení po prodělané transplnataci ledvin neleznete zde.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme