Konzervativní léčba

Léky ráno, nebo večer?

U pacientů s onemocněním ledvin často nedochází k fyziologickému poklesu krevního tlaku během spánku, což souvisí s vyšším rizikem vzniku kardiovaskulárních příhod. Vědci  v roce 2014 analyzovali výsledky stávajících studií zahrnující více jak tisíce pacientů s chronickým onemocněním ledvin a hypertenzí a snažili se zjistit, jaký účinek na tento jev bude mít podávání antihypertenziv až ve večerních hodinách.

Užití alespoň jednoho léku na snížení krevního tlaku před spaním nesnížilo celkovou úmrtnost nebo úmrtnost z kardiovaskulárních příčin, ale snížilo výskyt všech sledovaných nežádoucích příhod i počet závažných kardiovaskulárních příhod. Večerní užití antihypertenziva oproti režimu s ranním podáním léku také významně snížilo noční systolický a diastolický krevní tlak (pouze ve vybraných randomizovaných klinických studiích).

U pacientů s chronickým onemocněním ledvin a s vysokým krevním tlakem by proto mělo být zváženo užívání antihypertenziv ve večerních hodinách z důvodu snížení tlaku krve v noci a předcházení nežádoucím příhodám a úmrtím z kardiovaskulárních příčin. Uvedené výsledky však bude zapotřebí ověřit v dalších studiích.

Zdroj: 
http://www.karger.com/Article/FullText/368456

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme