Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem 6 tipů pro snížený příjem bílkovin

6 tipů pro snížený příjem bílkovin

Pokud se pacienti s chronickým onemocněním řídí šesti jednoduchými pravidly, může být snaha o dodržení sníženého příjmu bílkovin efektivnější než při tradičních výživových doporučeních. Naznačuje to alespoň malá italská studie.

6 zásad versus tradiční výživová doporučení

57 pacientů s chronickým onemocněním ledvin (stadia 3b až 5) bylo rozděleno do dvou skupin. Jedna skupina měla dodržovat 6 jednoduchých dietních pravidel, druhá skupina pacientů pak byla poučena o standardní ledvinné dietě s nízkým obsahem bílkovin (0,8 g/kg/den).

Jednoduše splnitelné kroky

6 dietních zásad bylo založeno na stejných principech jako standardní ledvinná dieta (výběr potravin s nízký obsahem bílkovin, sodíku a fosfátů a konzumace menších porcí), ale byly formulovány do jednoduše splnitelných kroků pro pacienty, kteří konzumují typickou jihoitalskou stravu.

Pacienti měli dodržovat následující doporučení:

  1. Do pokrmů nepřidávejte sůl při vaření, ani u stolu.
  2. Vyhýbejte se uzeninám, sýrům, mléčným výrobkům a konzervovaným potravinám.
  3. Těstoviny a chléb zaměňte za nízkoproteinové alternativy.
  4. Jezte 4–5 porcí ovoce a zeleniny denně.
  5. Maso, ryby a vejce jsou povoleny jednou denně v rozumném množství.
  6. Jednou nebo dvakrát týdně je možné zařadit těstoviny s luštěninami místo masa, ryb nebo vajec.

Jednoduchost je efektivnější

Ačkoli po 6 měsících sledování měly obě diety za následek pokles příjmu bílkovin a snížené vylučování dusíku a fosfátů močí, tento pozitivní efekt se výrazněji projevil u pacientů, kteří měli dodržovat 6 jednoduchých pravidel. Plazmatické hladiny fosfátu, hydrogenuhličitanu, parathormonu a chloridu sodného v moči zůstaly stabilní u všech pacientů.

Navíc bylo zjištěno, že dietu danou 6 výše uvedenými pravidly dodržovalo 70 % všech pacientů na rozdíl od pouhých 44 % ve druhé skupině nemocných. Přičemž dodržování diety bylo definováno jako konzistentní příjem bílkovin v množství 0,7 až 0,9 g/kg/den. Zjednodušený dietní režim daný 6 základními pravidly tak vedl nejen k lepším zdravotním výsledkům, ale také k lepšímu dodržování ledvinné diety. Podobné studie dokazují, že srozumitelnost zdravotnických informací je nezbytná k zajištění spolupráce pacientů, a tím k poskytování kvalitnější zdravotní péče.

Zdroje: www.renalandurologynews.com/…icle/448001/ http://link.springer.com/…7-015-1172-5

25. 11. 2015 | Redakce | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.