Zdravý životní styl

Živočišné a rostlinné bílkoviny při onemocnění ledvin

Rozsáhlá dietní doporučení pro pacienty s chronickým onemocněním ledvin mohou vést až k nedostatečnému příjmu bílkovin ve stravě. Dodržování doporučených omezení při současném zajištění přiměřeného množství kvalitních proteinů proto může být pro pacienty problematické. Jaké jsou tedy hlavní zdroje kvalitních proteinů v ledvinné dietě?

Ideální poměr půl na půl

Nedávná studie u pacientů s chronickým onemocněním ledvin naznačuje, že mohou těžit ze stravy, kde 50 % bílkovin pochází z živočišných zdrojů a z 50 % z rostlinných zdrojů. Tento přístup by mohl představovat optimální příjem bílkovin zabraňující nežádoucímu zvýšenému odbourávání bílkovin při současném zachování funkce ledvin v časných fázích chronického onemocnění ledvin.

Recepty vhodné pro pacienty s onemocněním ledvin

Trápí vás nepoměr potřebných živin v jídelníčku? Prozkoumejte recepty připravené v souladu s potřebami pacientů s onemocněním ledvin. Recepty pro vás kontrolují nutriční specialistky B. Braun. Nemusíte se tedy obávat vyzkoušet cokoli, co vám v našem menu padne do oka. 

Těšit se můžete na lehké předkrmy, jarní saláty, polévkové krémy, hlavní chody i sladké dezerty. Veškeré recepty naleznete zde

Živočišné zdroje bílkovin

Poskytují kvalitní a dobře vstřebatelné bílkoviny, avšak zároveň jsou také zdrojem fosforu, který je nutné ve stravě omezovat. Patří sem zejména maso (hovězí, vepřové, drůbeží a ryby) a mléko a mléčné výrobky (např. jogurt nebo sýry). Významným zdrojem vysoce kvalitních živočišných bílkovin jsou také vejce.

Rostlinné zdroje bílkovin 

Pacienti s chronickým onemocněním ledviny by neměli zapomínat ani na hodnotné rostlinné zdroje bílkovin. I když jsou také zdrojem draslíku a fosforu, je možné je v rozumném množství zahrnout jako součást ledvinné diety. Patří sem zejména luštěniny, jako je fazole, čočka nebo hrách. Bohatým zdrojem bílkovin je také sója, např. v podobě sójového mléka, sójového jogurtu nebo tofu. Zdrojem rostlinných bílkovin jsou také nejrůznější oříšky nebo semínka.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27435088

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme