Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Cvičení je pro pacienty s onemocněním ledvin bezpečné

Cvičení je pro pacienty s onemocněním ledvin bezpečné

Nová studie analyzující účinky cvičení na pacienty s chronickým onemocněním ledvin, kteří nevyžadují dialýzu, zjistila, že středně intenzivní fyzická aktivita nezhoršuje funkci ledvin.

Při fyzické aktivitě klesá glomerulární filtrace

Fyzická aktivita obecně způsobuje pokles průtoku krve ledvinami a snižuje glomerulární filtraci. Tyto fyziologické pochody jsou u zdravých lidí dočasné a umožňují tělu lépe vyhovět potřebám svalů, zapojených do fyzické zátěže. Dosud však není zcela zřejmé, jaký vliv mají tyto změny u lidí s chronickým onemocněním ledvin.

Výzkumný tým z Brazílie studoval u 33 dobrovolníků s chronickým onemocněním ledvin bezprostřední dopad 30minutové středně intenzivní fyzické zátěže (na běžeckém pásu). Účastníkům studie byly odebrány vzorky krve a moči dvě hodiny před pohybovou aktivitou, bezprostředně po cvičení a po 30, 60 a 90 minutách po zátěži. Zjišťovaly se hodnoty glomerulární filtrace a hladiny bílkovin a kreatininu v moči (vyšší hladiny bílkovin a kreatininu souvisí s nižší funkcí ledvin).

Cvičení se střední intenzitou se zdá být pro ledviny bezpečné

Přestože hladiny kreatininu a bílkovin v moči byly ve skupině s chronickým onemocněním ledvin ve srovnání s kontrolními skupinami podle očekávání vyšší, glomerulární filtrace se u těchto pacientů během cvičení nebo po něm významně nesnížila. To naznačuje, že aerobní cvičení se střední intenzitou může být pro tyto pacienty bezpečné.

Zdroje: https://medicalxpress.com/…disease.html http://ajprenal.physiology.org/…l.00131.2017

17. 8. 2017 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.