Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Dieta s vysokým obsahem bílkovin může poškodit vaše ledviny

Dieta s vysokým obsahem bílkovin může poškodit vaše ledviny

Dieta s vysokým obsahem bílkovin je považována za jednu z cest, která vede k rychlému úbytku hmotnosti. Za určitých okolností však může být nebezpečná pro naše ledviny. Riziko poškození ledvin vysokoproteinovou dietou je obzvláště vysoké u lidí s již existujícím nízkým stupněm chronického onemocnění ledvin, o nichž většina postižených ani nemá tušení.

Riziko zejména pro diabetiky

Dieta s vysokým obsahem bílkovin a omezením sacharidů (někdy i jejich úplné vyloučení) bývá doporučována jako vhodná strava pro hubnutí, která zároveň brání ztrátám svalové hmoty. Odborníci v oblasti nefrologie však považují za nutné tuto myšlenku zpochybnit. Nižší kalorický příjem a redukce nadbytečných kilogramů je důvodem, proč se dieta s vysokým obsahem bílkovin velmi často doporučuje i obézním lidem trpícím cukrovkou. Podle nefrologů strava s vysokým obsahem bílkovin vyvolává zvýšenou glomerulární filtraci, která podle současného stavu znalostí může podpořit již existující chronické onemocnění ledvin mírného stupně, které se často vyskytuje právě u lidí s diabetem.

Nefrologové varují

Vzhledem k rostoucímu počtu lidí postižených diabetem 2. typu a skutečnosti, že nejméně 30 % pacientů s diabetem trpí chronickým onemocněním ledvin, je nefrologové přesvědčeni, že je nejvyšší čas, aby diabetická populace byla varována. Dieta s vysokým obsahem bílkovin doporučovaná pacientům s nadváhou a s diabetem sice může vést k žádané ztrátě hmotnosti, ale na druhou stranu může způsobit i vážnou ztrátu funkce ledvin.

Zdroj: https://www.era-edta.org/…ein-Diet.pdf

28. 12. 2019 | Redakce ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Komentáře

Elvis (17. 1. 2020 — 4:17)

Chcete prodat ledviny? Nebo hledáte příležitost prodat své ledviny za peníze kvůli finančním rozpadům a nevíte, co dělat, pak nás kontaktujte dnes a my vám nabídneme dobrou částku pro vaše ledviny. Jmenuji se (doktor Elvis Whyte) jsem fenolog v naší nemocnici, specializuji se na chirurgii ledvin a zabýváme se také nákupem a transplantací ledvin s žijícím odpovídajícím dárcem. Kontaktní e-mail: (doctorelviswhyte@gmail.com)

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.