Dieta s vysokým obsahem bílkovin může poškodit vaše ledviny

Dieta s vysokým obsahem bílkovin je považována za jednu z cest, která vede k rychlému úbytku hmotnosti. Za určitých okolností však může být nebezpečná pro naše ledviny. Riziko poškození ledvin vysokoproteinovou dietou je obzvláště vysoké u lidí s již existujícím nízkým stupněm chronického onemocnění ledvin, o nichž většina postižených ani nemá tušení.

Riziko zejména pro diabetiky
=============================

Dieta s vysokým obsahem bílkovin a omezením sacharidů (někdy i jejich úplné vyloučení) bývá doporučována jako vhodná strava pro hubnutí, která zároveň brání ztrátám svalové hmoty. Odborníci v oblasti nefrologie však považují za nutné tuto myšlenku zpochybnit.
Nižší kalorický příjem a redukce nadbytečných kilogramů je důvodem, proč se dieta s vysokým obsahem bílkovin velmi často doporučuje i obézním lidem trpícím cukrovkou. Podle nefrologů strava s vysokým obsahem bílkovin vyvolává zvýšenou glomerulární filtraci, která podle současného stavu znalostí může podpořit již existující chronické onemocnění ledvin mírného stupně, které se často vyskytuje právě u lidí s diabetem.

Nefrologové varují
==================

Vzhledem k rostoucímu počtu lidí postižených diabetem 2. typu a skutečnosti, že nejméně 30 % pacientů s diabetem trpí chronickým onemocněním ledvin, je nefrologové přesvědčeni, že je nejvyšší čas, aby diabetická populace byla varována. Dieta s vysokým obsahem bílkovin doporučovaná pacientům s nadváhou a s diabetem sice může vést k žádané ztrátě hmotnosti, ale na druhou stranu může způsobit i vážnou ztrátu funkce ledvin.

Zdroj: https://www.era-edta.org/en/wp-content/uploads/2019/11/191118_Press-Rel…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme