Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Jedí starší pacienti na dialýze méně než jejich vrstevníci?

Jedí starší pacienti na dialýze méně než jejich vrstevníci?

Dostatečný příjem živin je důležitým faktorem úspěšné léčby a kvality života dialyzovaných. Starší pacienti na dialýze mohou být ohroženi podvýživou. Ta je u dialyzovaných spojena s mnoha komplikacemi (např. chudokrevnost, snížená imunita) a dokonce s vyšším rizikem úmrtí. K podvýživě může vést nejen nechutenství či nedostatečný příjem stravy, např. v důsledku vynechávání jídel kvůli hemodialýze nebo vyšetřením, ale i nedostatečná dialýza, chronické zánětlivé stavy aj.

Dialyzovaní senioři jedí dostatečně

Výzkumníci srovnávali příjem stravy u starších pacientů podstupujících hemodialyzační léčbu s příjmem stravy seniorů bez chronického onemocnění ledvin. Navíc také posuzovali, zda dietní příjem hemodialyzovaných pacientů je v den dialýzy nižší než v ostatní dny.

Byly hodnoceny stravovací návyky 54 starších pacientů na dialýze a 47 osob bez chronického onemocnění ledvin. Při porovnání příjmu potravy mezi zkoumanou a kontrolní skupinou bylo zjištěno, že hemodialyzovaní pacienti měli významně nižší pouze příjem bílkovin a fosforu. Výsledky také ukazují, že v den dialýzy měli pacienti výrazně snížený celkový příjem energie a zkonzumovali méně bílkovin, lipidů, draslíku a fosforu ve srovnání s ostatními dny. Nižší příjem se však netýkal sacharidů a vápníku.

Hlídat příjem stravy v den dialýzy

Zdá se tedy, že kromě bílkovin a fosforu je příjem energie a živin u starších pacientů na hemodialýze podobný jako u starších osob bez chronického onemocnění ledvin. Důležité je však zjištění, že příjem potravy bývá nižší přímo v den dialýzy. Autoři studie proto doporučují zaměřit se na zlepšení nutričního příjmu zejména během dne, kdy pacienti podstupují dialyzační léčbu.

Zdroje: http://www.jrnjournal.org/…e/S1051-2276(14)00204–0/abstract http://www.nefrologie.eu/…ain/read.cgi?…

11. 3. 2015 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Komentáře

Radovan (12. 3. 2015 — 7:58)

Príjem stravy v deň dialýzy môže byť nižší, v prípade, že sa človek naje pred dialýzou, potrava nestihne stráviť, má vyššiu hmotnosť, tým pádom ho na dialýze sťahujú ako keby pod suchú váhu a ku koncu dialýzy má problémy.

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.