Výživa a pohyb

Jak snadněji zvládnout restriktivní ledvinnou dietu

Ledviny šetřící dietu může být často komplikované dodržovat v běžném životě. Při diagnóze chronického onemocnění ledvin je ale nutné stravu upravit tak, aby nebylo tělo zatěžováno přemírou odpadních látek, které již nedokáže dokonale vyloučit. Nad tím, co sníte, bude odteď nutné více přemýšlet a plánovat. Následující doporučení vám mohou vše usnadnit.

Poučte své přátele a rodinu

Zjistěte si o ledvinné dietě co nejvíce informací, abyste mohli poučit i rodinu a přátele o vaší speciální dietě. Dejte jim na vědomí, že jste vděčni za to, že se zajímají o to, jak má vaše strava správně vypadat.

Zorganizujte si kuchyni 

V uklizené a dobře zorganizované kuchyni bude vaření mnohem jednodušší a zábavnější. Projděte všechny potraviny, které v kuchyni skladujete. Podívejte se na etikety, abyste zjistili, kterých potravin je nutné se zbavit. Uvolní se vám tak místo na nové potraviny odpovídající vaší dietě.

Plánujte jídlo dopředu

Plánování vám pomůže zajistit, aby vaše strava byla vyvážená a navíc splňovala všechna dietní doporučení. Pomůžete nejen svému zdraví, ale i vašemu domácímu rozpočtu. Plánování znamená omezení impulzivního nakupování, které často vede k nákupu nezdravých nebo nevhodných potravin. Najděte zajímavé recepty, které splňují kritéria ledvinné diety, a přesto si s vámi pochutnají i vaši blízcí. Ve dnech, kdy máte na pilno, plánujte jednodušší pokrmy, které je snadné připravit za pár minut. Pro inspiraci si projděte kuchařské knihy a webové stránky s recepty. Nezapomeňte kontrolovat velikost porcí, a to zejména u potravin, které je nutné ve vašem jídelníčku omezit.

Recepty vhodné pro dialyzované pacienty a při ledvinové dietě

Pro zpestření vašeho jídelníčku můžete nahlédnout do sekce s recepty, které pro vás kontrolují nutriční specialistky z B. Braun. Pokrmy jsou uzpůsobeny dietám pro dialyzované pacienty a lidi s onemocněním ledvin. Inspirujte se při vaření tipy na masová a zeleninová jídla, polévky, pomazánky i dezerty ze všech koutů světa.

Přehled receptů vhodných při ledvinové dietě naleznete zde. Který ochutnáte jako první?

Čtěte etikety

Pečlivé čtení etiket potravin je klíčem k zajištění bezpečné a zdravé stravy. Jednotlivé položky na etiketě jsou uspořádány sestupně podle jejich zastoupení v potravině. První položka v seznamu tak představuje živinu, která tvoří její největší podíl. Hledejte nejen obsah soli, ale i obsah dalších složek, které ve svém názvu mají slovo sodík, např. glutamát sodný, benzoát sodný a dusitan sodný. Průmyslově zpracované potraviny mívají často vysoký obsah sodíku. Fosfor bývá skrytý v názvech mnoha potravinářských aditiv, jako jsou třeba kyselina fosforečná nebo fosforečnan vápenatý. Snažte se takovým výrobkům vyhýbat. Pečlivě zkontrolujte etikety na potravinách ohledně složek, které obsahují draslík ve svém názvu. Výrobci často přidávají do potravin namísto chloridu sodného chlorid draselný (E 508) jako dochucovadlo dodávající slanost, což by mohlo navýšit váš denní příjem draslíku.

Berte to jako životní styl, ne dietu

Přemýšlejte o své stravě jako o životním stylu, ne jako o „dietě“. Zaměřujte se spíše na potraviny, které můžete jíst, než na ty, které musíte omezit.

Zdroj: http://www.kidneyfund.org/kidney-today/7-keys-to-success-with-a-restric…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme