Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Proteinová dieta má svá rizika

Proteinová dieta má svá rizika

V době sociálních médií jsme stále častěji vystaveni reklamě na nejrůznější diety slibující rychlý a výrazný úbytek nadbytečných kilogramů. Velmi populární je i tzv.** proteinová dieta založená na vysokém obsahu bílkovin** a na velmi omezeném množství sacharidů. I když existují určité důkazy o tom, že tato dieta zejména zpočátku vede k rychlému úbytku hmotnosti, stále není zřejmé, zda jsou tyto výsledky dlouhodobě udržitelné. Jinými slovy: po skončení diety můžete ztracená kila nabýt tak rychle, jak jste je ztratili. Kromě toho některé studie naznačují, že vysoký příjem bílkovin může vést k dlouhodobým nežádoucím účinkům na ledviny.

Dieta s vysokým obsahem bílkovin může urychlit nástup onemocnění ledvin

Ačkoli diety s vysokým obsahem bílkovin prozatím nebyly předmětem mnoha studií, výzkum na potkanech ukázal, že zvýšené množství bílkovin ve stravě může ovlivnit průtok krve v ledvinách, což vede v průběhu času k jejich poškození. I když dosud neexistují důkazy, že by proteinová dieta mohla způsobit onemocnění ledvin u zdravých osob, nefrologové se shodují na tom, že pacienti s chronickým onemocněním ledvin by se měli takovýmto dietám vyhýbat. Nemocné ledviny na rozdíl od zdravých nejsou schopny dokonale odfiltrovat odpadní látky, které se tvoří při odbourávání bílkovin v těle. Ty se pak hromadí v krvi a mohou způsobovat vážné zdravotní potíže. Navíc je nutné připomenout, že onemocnění ledvin často probíhá skrytě a v počátečních fázích obvykle bez příznaků. Je tedy možné, že pokud někdo trpí onemocněním ledvin, aniž by o tom věděl, může nevyváženou dietou bohatou na bílkoviny urychlit nástup onemocnění.

S nadváhou bojujte raději vyváženou stravou a pohybem

Oborníci proto zdůrazňují, že osoby s vysokým rizikem onemocnění ledvin nebo jedinci pouze s jednou ledvinou by neměli konzumovat stravu s vysokým obsahem bílkovin a pacienti s vážnějším onemocněním ledvin by měli naopak dodržovat dietu s nízkým obsahem bílkovin. A připomínají také, že klíčem k zdravému, stabilnímu a trvalému úbytku hmotnosti je vyvážená strava a pravidelná fyzická aktivita.

Zdroj: https://www.worldkidneyday.org/…ney-disease/

28. 3. 2019 | Redakce ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Komentáře

Elvis whyte (7. 8. 2019 — 10:39)

Chcete prodat ledviny? Nebo hledáte příležitost prodat své ledviny za peníze kvůli finančním rozpadům a nevíte, co dělat, pak nás kontaktujte dnes a my vám nabídneme dobrou částku pro vaše ledviny. Jmenuji se (doktor Elvis Whyte) jsem fenolog v naší nemocnici specializoval jsem se na chirurgii ledvin a zabýváme se také nákupem a transplantací ledvin s žijícím odpovídajícím dárcem. Kontaktní e-mail: doctorelviswhyte@gmail.com nebo Whatsapp us +2347083629144 pro více informací

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.