Zdravý životní styl

Brokolice – skvělá zelenina pro ledvinnou dietu

Brokolice je druh zeleniny, který si můžete vychutnat po celý rok. Je výborná jak syrová, tak vařená. Vzhledem k tomu, že má přirozeně nízký obsah draslíku, sodíku a fosforu, dokonale se hodí také do jídelníčku pacientů s chronickým onemocněním ledvin, kteří musí dodržovat ledviny šetřící dietu.

Brokolice a výživová fakta

Jeden čtvrlitrový hrnek syrových růžiček brokolice představuje přibližně jednu porci. Toto množství obsahuje jen asi 80 kJ, 2 g bílkovin, méně než 1 g tuku, asi 4 g sacharidů a 1,6 g vlákniny. Brokolice má nízký obsah draslíku, sodíku a fosforu. Jedna výše uvedená porce obsahuje 230 mg draslíku, 19 mg sodíku a 47 mg fosforu. Dále obsahuje menší množství vápníku a hořčík. Významný je však obsah vitaminu C, kyseliny listové, vitaminu A a vitaminu K. Kyselina listová, jeden z vitamínů skupiny B, je nezbytná pro správnou funkci buněk, pro podporu mozkové činnosti a pro krvetvorbu. Vitamín A je významný antioxidant, který podporuje zdravý imunitní systém a dobré vidění. Vitamin K je nezbytný pro srážení krve a může také hrát roli v udržování dobrého stavu kostí a snižování zánětu v těle.

Nákup a uskladnění

Při nákupu vybírejte brokolici s jasně tmavě zelenou barvou. Nevybírejte brokolici s povadlými listy nebo růžičkami, které mají hnědé nebo žluté zbarvení. Košťál brokolice by měly být pevný. Zkontrolujte také, že poupata brokolice jsou kompaktní a uzavřená. Brokolici zpracujte ideálně co nejdříve. Vydrží však v dobrém stavu přibližně 7 dní v ledničce. Nejlépe se uchovává v úložném boxu na zeleninu uložená v sáčku. Vodou ji oplachujeme až těsně před kuchyňskou úpravou.

Brokolice v kuchyni

Brokolice je velmi vděčnou surovinou pro rozmanité kulinářské úpravy. Lze ji použít za syrova jako součást nejrůznějších salátů. Dá se však také vařit, smažit, zapékat i dusit. Je výborná jako příloha, ve formě polévek nebo jako součást nejrůznějších pokrmů. Vařit bychom ji ale měli co nejšetrněji, ideálně v páře nebo ve vodě přibližně 5 minut. Chceme-li zužitkovat i košťál (např. rozmixovat do krémové polévky) necháme ho nejlépe 20 minut povařit, pak teprve přidáme i růžičky. Pokud vaříme brokolici zbytečně dlouho, ztrácí celistvost, vitaminy, barvu i chuť.

Zdroj: http://blogs.davita.com/kidney-diet-tips/food-facts-friday-broccoli/

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme