Chronické selhání ledvin

Celosvětové riziko chronického onemocnění ledvin

Nefrologové poukazují na alarmující skutečnost, že výskyt chronického onemocnění ledvin je celosvětově na vzestupu. Zatímco v Evropě, USA nebo Austrálii je nejčastější příčinou této choroby diabetes. V některých asijských zemích je velká část selhání ledvin spojena s bylinnými toxiny, které jsou součástí přípravků tradiční medicíny. Jejich užívání je však rozšířeno i v jiných částech světa.

Nebezpečná kyselina aristolochová

Epidemiologická data z Taiwanu a Číny ukazují souvislost mezi užíváním bylin obsahujících kyselinu aristolochovou a chronickým onemocněním ledvin. Kyselina aristolochová je vysoce nebezpečná látka s nefrotoxickými a karcinogenními účinky, která může vyvolat závažné poškození ledvin vedoucí až k jejich selhání, či způsobit rakovinu močových cest. Uvedená sloučenina je také součástí prostředků na podporu hubnutí.

První případ, který upozornil na souvislost mezi těmito přípravky a poškozením ledvin, byl popsán v roce 1993 v Belgii. Pacientkám byla v rámci hubnoucí kúry podávána bylina, později identifikovaná jako Aristolochia fangchi, obsahující zmíněnou kyselinu. Také další bylinné doplňky užívané v Asii a Africe jsou podezřelé z toho, že jsou příčinou mnoha chronických případů onemocnění ledvin.

Celosvětové riziko

Vědci dále upozorňují, že chronické onemocnění ledvin je stále častější příčinou úmrtí po celém světě. V roce 1990 zaujímalo v žebříčku nejčastějších příčin úmrtí 27. místo, v roce 2010 se vyšplhalo až na 18. pozici. Celkový výskyt choroby v populaci je ve většině zemí vyšší než 10 % a u některých vysoce rizikových podskupin dokonce vyšší než 50 %. Výskyt onemocnění také roste se zvyšujícím se věkem. Nefrologové uvádějí, že chorobou trpí 20 % lidí starších 60 let a 35 % osob starších 70 let. Připomínají však také, že ve věkovém rozmezí 20-39 let má chronické onemocnění ledvin jeden člověk z 25. Nejčastěji se chronické onemocnění ledvin vyskytuje u pacientů s diabetem a kardiovaskulárními chorobami, až u 50 % a více.

Zdroj: http://www.medpagetoday.com/Endocrinology/Diabetes/39496

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme