Chronické selhání ledvin

Cholesterol a chronické onemocnění ledvin

Cholesterol je látka tukové povahy, pro náš organismus nezbytná. Je přítomen v každé buňce našeho těla, kde zajišťuje jejich správnou funkci. Je součástí všech buněčných membrán, je nezbytný pro syntézu některých hormonů, vitaminu D a žlučových kyselin. Převážnou většinu potřebného cholesterolu, přibližně 80 %, si organismus syntetizuje sám v játrech, zbytek přijímá v potravě. Pokud organismus správně funguje, buňky si samy regulují množství cholesterolu potřebného pro jejich optimální funkci. Pokud dostanou více cholesterolu z potravy, potlačí jeho produkci v organismu.

HDL a LDL cholesterol

Existují dva hlavní typy cholesterolu: LDL cholesterol a HDL cholesterol. LDL cholesterol neboli „zlý cholesterol“ se usazuje na stěnách cév a způsobuje jejich zúžení až ucpání. Tento pochod se označuje jako ateroskleróza a způsobuje rozvoj srdečně-cévních onemocnění vedoucích až k srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici. HDL cholesterol neboli „hodný cholesterol“ je pro nás příznivý, působí proti usazování ateroskerotických plátů na stěnách cév.

Skryté nebezpečí

U osob s chronickým onemocněním ledvin je srdečně-cévní onemocnění velmi časté. Doporučuje se proto, aby podstoupili alespoň jednou ročně vyšetření hladiny cholesterolu v krvi. Kromě vysoké hladiny LDL cholesterolu zvyšují riziko srdečních onemocnění také další faktory: kouření cigaret, obezita, vysoká hladina glukózy v krvi, nízký HDL cholesterol, vyšší věk, vysoký krevní tlak, diabetes. U lidí s chronickým onemocněním ledvin se přidávají další rizikové faktory onemocnění srdce jako: vyšší příjem vápníku ze stravy nebo ve formě léků, vysoká hladina fosforu, vysoká hladina parathormonu, vysoká hladinu homocysteinu, systémový zánět.

Jak snížit cholesterol?

Základem nízkocholesterolové diety je její vyvážená energetická hodnota, což především znamená nepřejídat se. Vhodné je také omezení příjmu potravin s vyšším obsahem cholesterolu (živočišné tuky nahradit rostlinnými oleji, konzumovat spíše libové maso a nízkotučné mléčné výrobky) a dále zvýšit příjem potravin obsahujících vlákninu (celozrnné cereálie, ovoce zelenina), která snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Účinnost nízkocholesterolové diety výrazně podpoříme snížením hmotnosti, cvičením, dodržováním zákazu kouření a omezením stresu.

Zdroje: 
"obezita.cz":http://www.obezita.cz 
"bio-life.cz":http://www.bio-life.cz 
"vyzivaspol.cz":http://www.vyzivaspol.cz 
"kidney.org":http://www.kidney.org

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme