Co je to intradialyzační hypertenze?

U většiny pacientů dochází v průběhu hemodialýzy k poklesu krevního tlaku. Avšak u přibližně u 10–15 % pacientů může v průběhu nebo ke konci hemodialýzy dojit naopak k jeho zvýšeni. Tento jev je znám pod názvem intradialyzační hypertenze, kterou můžeme definovat jako průměrné zvýšení systolického krevního tlaku při hemodialýze o 10 mm Hg u více než 4 ze 6 posledních procedur.

Suchá váha

Nejčastější příčinou intradialyzační hypertenze bývá hyperhydratace pacientů a nedodržování suché váhy. Suchá váha zohledňuje zavodnění organismu. Jde o takovou tělesnou hmotnost, při níž pacient nemá známky převodnění ani nedostatečné hydratace, zjišťuje se u každého pacienta individuálně a slouží k orientaci o potřebě odstraňování tekutiny při dialýze.

Další možné příčiny

Existují však také pacienti, kteří dodržují svoji suchou hmotnost, jsou rezistentní vůči další ultrafiltraci, a přesto mají problémy s vyšším krevním tlakem při dialýze.

Příčinou intradialyzační hypertenze u těchto nemocných může být nadměrná aktivace nervů ovlivňujících stah cév. Tělo se domnívá, že je v cévním řečišti nedostatek tekutin, dochází ke stahu cév, jejich zúžení a následnému zvýšení krevního tlaku. Tato teorie je v současné době předmětem probíhající studie.

Další možnou příčinou tohoto stavu je vysoká hladina vápníku v krvi, vysoký obsah vápníku v použitém dialyzátu, snížená hladina draslíku v krvi, větší příjem soli ve stravě, nedostatečné odstranění soli na dialýze atd.

Prevence a léčba

Prevence a léčba intradialyzační hypertenze spočívá v pečlivé kontrole suché hmotnosti, nepodávání dialyzovatelných antihypertenziv, omezeném používání dialyzátu s vysokým obsahem vápníku, dostatečném odstraňování sodíku při hemodialýze, inhibici systému renin-angiotenzin-aldosteron užívání léků ke snížení rigidity (ztuhlosti) cévní stěny atd.

Zdroje:
"transplant.cz":http://www.transplant.cz
"allkidney.com":http://www.allkidney.com

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme