Zdravý životní styl

Cvičení zlepšuje kvalitu života u pacientů s onemocněním ledvin

Pacienti s chronickým onemocněním ledvin trpí vysokým výskytem kardiovaskulárních onemocnění, která mohou také souviset s nedostatkem pohybu. Nedávná studie přináší důkazy o tom, že cvičební program vytvořený speciálně pro tyto pacienty dokáže zlepšit tělesné funkce i kvalitu života. 

12 týdnů cvičení 

Výzkumu se zúčastnilo celkem 107 pacientů s chronickým onemocněním ledvin stadia 3 a 4, kteří byli rozděleni do dvou skupin. Jedna skupina nemocných podstupovala běžný terapeutický režim a druhá skupina navíc dvakrát týdně po dobu 12 týdnů vykonávala pohybovou aktivitu v rámci speciálního rehabilitačního programu pro pacienty s onemocněním ledvin. Cvičení zahrnovalo chůzi na běžícím pásu, jízdu na rotopedu, protahovací cvičení a posilování. Cílem bylo zvýšit intenzitu a trvání fyzické aktivity v průběhu času. Námaha byla limitována dosažením přibližně 65 % maximální tepové frekvence. Pacienti se srdečními potížemi vykonávali speciální cvičení pro kardiaky. Všichni také obdrželi krokoměry, aby mohli trénovat i samostatně. 

Pohyb pro lepší kvalitu života 

Po 12 týdnech došlo u osob, které pravidelně vykonávaly pohybovou aktivitu, ke zlepšení fyzických funkcí: ušly delší vzdálenost při testu 6minutové chůze (zlepšení o 19 %) a zvýšily svalovou sílu při testu sit-to-stand / sed–stoj (zlepšení o 29 %). Pacienti také sami udávali, že mají lepší tělesnou kondici, více životní energie a lepší celkový zdravotní stav. U kontrolní skupiny nebyly hlášeny žádné významné změny. 

Jen se souhlasem lékaře 

Cvičební program byl obecně dobře snášen, i když ne všichni dokončili všechny cvičební lekce. Autoři studie také zdůrazňují, že vzhledem k tomu, že jedinci s chronickým onemocněním ledvin trpí často dalšími přidruženými zdravotními potížemi, vyžaduje realizace úspěšného cvičebního programu multidisciplinární přístup a souhlas ošetřujícího lékaře. Bude také nezbytné provést delší sledování, aby se zhodnotil vliv na úmrtnost pacientů s chronickým renálním onemocněním.

Zdroje: http://cjasn.asnjournals.org/content/early/2014/11/19/CJN.11791113.abstract http://www.renalandurologynews.com/chronic-kidney-disease-ckd-patients-benefit-from-exercise-rehab/article/385405/

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme