Děti dialýzy

Úspěšné těhotenství u žen na dialýze lze stále považovat za výjimečnou událost. Zatím existuje pouze málo údajů porovnávajících těhotenství u dialyzovaných matek a matek po transplantaci ledviny s běžnou populací žen. A právě cílem nedávno publikované italské studie bylo srovnání míry živě narozených dětí u těchto tří skupin matek. 

Data o ženách ve fertilním věku 
Údaje o těhotenství dialyzovaných žen byly získávány telefonickým dotazováním. Do průzkumu byla zahrnuta všechna státní dialyzační centra v Itálii. Získaná data zahrnovala podrobné informace o dialyzační léčbě matky a dále v jakém týdnu těhotenství došlo k porodu, jaká byla porodní hmotnost a zdravotní výsledky matky i dítěte. Informace o porodech u žen po transplantaci ledvin poskytla Italská nefrologická společnost. Údaje týkající se počtu žen na dialýze nebo po transplantaci ve fertilním věku (20–45) pochází z italského registru dialyzovaných a transplantovaných. 

Dialýzované versus transplantované a zdravé ženy 
V průběhu sledovaného období 23 žen na dialýze (3 na peritoneální dialýze) úspěšně porodilo 24 dětí (jednou dvojčata). 3 děti zemřely v prvních týdnech/měsících života (včetně jednoho z dvojčat). 19 z 21 dětí se narodilo předčasně (33,3 % před 34. týdnem). Porodní hmotnost a gestační věk byly nižší u dětí narozených dialyzovaným matkám ve srovnání s 110 novorozenci žen s transplantovanou ledvinou (hmotnost: 1 200 g versus 2 500 g, gestační věk: 30 versus 36 týdnů). Míra živě narozených dětí činila 0,7–1,1 na 1 000 dialyzovaných žen ve věku 20–45 let a 5,5–8,3 na 1 000 stejně starých žen po transplantaci. Demografické údaje pak ukazují, že v Itálii připadá na 1 000 žen ve věku 20 až 45 let 72,5 živě narozených dětí. 

Vzácné, ale ne nemožné 
Zdá se, že úspěšné donošení dítěte u ženy na dialýze je vzácné, ale ne nemožné, ačkoliv časná úmrtnost zůstává vysoká. Odhaduje se, že pacientky podstupující dialýzu mají 10krát menší pravděpodobnost úspěšného porodu, než ženy po transplantaci ledvin, a ty mají zase 10krát nižší pravděpodobnost porození živého dítěte ve srovnání s obecnou populací žen ve fertilním věku. Zodpovědným přístupem matky a důslednou zdravotní péčí lze některá rizika snížit, což dává naději mnoha budoucím matkám. 

Zdroj: http://ndt.oxfordjournals.org

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme