Edukace diabetiků zlepšuje jejich zdraví

Výsledky experimentu z Newyorské presbiteriánské nemocnice naznačují, že vzdělávání diabetiků v problematice jejich nemoci má pozitivní vliv na jejich zdravotní stav a kvalitu života. U pacientů s cukrovkou, kteří prošli speciálním školícím programem, v němž byli poučeni o prevenci a rizicích diabetu, bylo zjištěno snížení hladiny krevního cukru, krevního tlaku a hladiny cholesterolu.

Individuální a skupinová sezení

Do studie bylo zařazeno přes tisíc diabetiků pocházejících z nízkopříjmových městských oblastí s vysokou mírou přistěhovalců. Všichni pacienti se zúčastnili čtyř individuálních 30minutových sezení, kde byli poučeni o významu zdravého stravování, pohybové aktivity, monitorování hladiny glukózy, užívání léků, řešení problémů a snižování zdravotních rizik. Navíc proběhla také skupinová sezení s užším zaměřením na jednotlivé problematiky.

Pozitivní výsledky edukace

Po 15 měsících vzdělávání se pacientům v průměru snížila hladina glykovaného hemoglobinu (dlouhodobý ukazatel glykémie) o 67 % a hladina LDL cholesterolu (způsobuje usazování nadbytečného cholesterolu ve stěnách cév) o 53 %. Vysoký krevní tlak byl naměřen pouze u 25 % pacientů oproti 32 % na začátku studie.

Zdá se, že důkladné poučení diabetiků o jejich nemoci, zásadách léčby a významu změn v životním stylu je velmi účinné a může výrazně omezit symptomy a komplikace diabetu. Studie tak potvrzují význam diabetických táborů konaných v České republice a všech skupinových edukačních aktivit.

Zdroje:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15186865
http://www.sciencedaily.com/releases/2014/08/140808110616.htm

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme