Faktory kardiovaskulárního zdraví chrání i ledviny

Prevence chronického onemocnění ledvin pravděpodobně souvisí s faktory spojenými s ochranou kardiovaskulárního zdraví. Podle nové americké studie je totiž možné podpořit zdraví ledvin dodržováním 7 jednoduchých kroků, které zároveň pomáhají chránit před kardiovaskulárními chorobami.

7 kroků v prevenci kardiovaskulárního zdraví

Výzkumníci analyzovali data téměř 15 tisíců jedinců ve věku 45 a 64 let ze studie zkoumající riziko vzniku aterosklerózy. Výzkum hodnotil to, jak se jednotlivým osobám dařilo dodržovat 7 jednoduchých preventivních kroků (fyzická aktivita, zdravá strava, nekuřáctví, doporučené hodnoty cholesterolu, glykémie na lačno a BMI), které mají podle americké kardiologické společnosti chránit zdraví srdce a cév. „Ideální“ parametry jednotlivých preventivních kroků byly stanoveny následovně:

  • nekuřáci nebo ti, kteří přestali s kouřením před více než jedním rokem
  • BMI nižší než 25
  • provozování fyzické aktivity alespoň 150 minut týdně
  • konzumace stravy zahrnující hodně ovoce, zeleniny, ryb a celozrnných výrobků, nízký příjem sodíku a cukru
  • celkový cholesterol nižší než 200 mg/dl (5,16 mmol/l)
  • krevní tlak nižší než 120/80 mm Hg
  • Glykémie na lačno nižší než 100 mg/dl (5,5 mmol/l)

Prevence kardiovaskulárního zdraví chrání i ledviny

Jedinci, kteří vykazovali „ideální“ parametry u většiny ze 7 uvedených preventivních faktorů, měli nejnižší riziko vzniku chronického onemocnění ledvin, které se objevilo pouze u 6,5 % těchto osob během průměrné doby sledování 22 let. Uvedená analýza prokázala, že u jedinců, kteří nemají žádné významné zdravotní potíže, je dodržování uvedených 7 preventivních kroků pro kardiovaskulární zdraví zároveň spojeno se sníženým rizikem vzniku chronického onemocnění ledvin. Uvedená preventivní opatření tak podle autorů studie mohou být efektivní strategií také v prevenci chronického onemocnění ledvin.

Zdroje: http://www.renalandurologynews.com/chronic-kidney-disease-ckd/chronic-k… http://jaha.ahajournals.org/content/5/4/e003192.full.pdf+html

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme