Genetické testování pro odhalení příčiny onemocnění ledvin

Podle nové americké studie vědců z Kolumbijské univerzity geny způsobují 1 z 10 případů chronického onemocnění ledvin u dospělých. Testování DNA by tak mohlo pomoci identifikovat genetickou příčinu nemoci a efektivně ovlivnit léčbu u většiny z těchto pacientů.

Téměř 10 procent pacientů má genetickou poruchu ledvin
======================================================

Výzkumníci použili sekvenování DNA (biochemická metoda analýzy DNA) pro vyšetření genetických poruch ledvin u 3 315 jedinců s různými typy chronického onemocnění ledvin nebo v konečném stadiu selhání ledvin. Zjistili, že genetická porucha byla zodpovědná za přibližně 9 % onemocnění ledvin u účastníků studie. Testování DNA změnilo původně určenou příčinu onemocnění ledvin u 1 z 5 jedinců s genetickou diagnózou. Navíc vyšetření DNA dokázalo odhalit příčinu nemoci u 17 % účastníků, u nichž nebyla diagnóza možná na základě obvyklého klinického vyšetření.

Ve většině případů ovlivnila genetická diagnostika léčbu
=========================================================

Výsledky testování DNA měly přímý dopad na léčbu u asi 85 % ze 168 jedinců s genetickou diagnózou onemocnění ledvin, u nichž bylo zároveň možné posoudit jejich lékařské záznamy.
Asi u poloviny pacientů byla diagnostikována porucha ledvin, která postihuje i jiné orgány a vyžaduje péči od jiných odborníků. Několik (1,5 %) jedinců se dozvědělo, že mají zdravotní potíže, které nesouvisejí s jejich ledvinovým onemocněním. Ve všech těchto případech měly náhodné nálezy dopad na léčbu ledvin. Například existence predispozice k rakovině může změnit přístup k imunosupresi u pacientů s transplantací ledvin.

Může testování DNA odhalit skryté onemocnění ledvin?
======================================================

Zatímco současná studie ukazuje užitečnost testování DNA u lidí s onemocněním ledvin, další studie ze stejného pracoviště zjistila, že testování DNA u zdravých jedinců značně nadhodnotilo výskyt genetických onemocnění spojených s onemocněním ledvin. Ukazuje se tak, že testování DNA může být nejužitečnější, když je hodnoceno současně s klinickými informacemi.

Zdroj: https://www.cuimc.columbia.edu/news/patients-kidney-disease-genetic-tes…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme