Hemodiafiltrace snižuje riziko úmrtí u dialyzovaných

Metody náhrady funkce ledvin se neustále modernizují a zdokonalují. Online hemodiafiltrace (HDF) představuje jednu z těchto inovativních metod, která oproti standardní hemodialýze umožňuje odstranění nežádoucích látek s větší molekulou. Cílem rozsáhlé analýzy dat několika klinických studií bylo poskytnout důvěryhodné důkazy o účincích HDF na úmrtnost u pacientů v konečném stadiu onemocnění ledvin. 

Hemodialýze snížila úmrtnost 

Pro analýzu byly použity výsledky ze čtyř studií, které srovnávaly vliv na úmrtnost pacientů u online HDF a standardní hemodialýzy. Pacienti byli průměrně sledováni 2,5 roku. Celkem byly analyzovány údaje 2 793 nemocných. Z nich 769 zemřelo, přičemž ve 292 případech šlo o úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Online HDF snížila riziko celkové mortality o 14 % a mortalitu z kardiovaskulárních příčin o 23 %. 

Pozitivní efekt hemodialýzy se projevil u všech podskupin pacientů 

Výsledky analýzy poskytují přesvědčivé důkazy, že online hemodiafiltrace snižuje riziko úmrtí u dialyzovaných nemocných. Tento pozitivní efekt platí pro všechny důležité klinické podskupiny pacientů a je nejvíce patrný u těch, kteří dostávají nejvyšší substituční objem (ve studii více než 23 l na 1,73 m2 tělesného povrchu na jednu proceduru). 

Zdroj: 
http://www.ndt.oxfordjournals.org

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme