Hladiny vitaminu D u dětí s chronickým onemocněním ledvin

Nedostatek vitaminu D nemusí vyvolat žádné pacientem pozorovatelné klinické příznaky, ale může zvýšit riziko některých chorob, např. osteoporózy, rakoviny nebo kardiovaskulárních a autoimunitních onemocnění. Vědcům z Heidelberské univerzity se podařilo identifikovat některé faktory spojené s nedostatkem vitaminu D u dětí s chronickým onemocněním ledvin.

Hladinu vitaminu D ovlivňují různé faktory

Nedostatek vitaminu D je u dětí s chronickým onemocněním ledvin častý. Ve snaze pochopit příčiny tohoto jevu se vědci rozhodli prozkoumat některé faktory ovlivňující hladinu vitaminu D. Výzkum zahrnul 500 dětí s chronickým onemocněním ledvin z 12 evropských zemí.

Bylo zjištěno, že:

  • dvě třetiny pacientů vykazovaly nedostatek vitaminu D,
  • pacienti, kteří užívali přípravky vitaminu D, měli hladiny vitaminu D dvakrát vyšší než ti, kteří vitamin D neužívali, a méně často se u nich také vyskytoval jeho deficit,
  • hladiny vitaminu D byly nižší u dětí s určitým typem onemocněním ledvin, např. glomerulopatií,
  • hladiny vitaminu D byly nižší v zimních měsících ve srovnání s jinými obdobími roku,
  • hladiny vitaminu D také ovlivňovaly některé genetické abnormality v genu pro vitamin D vázající protein, ale v menším rozsahu, než tomu bylo u faktorů spojených s onemocněním ledvin a užíváním vitaminu D ve formě přípravků.

Možnosti prevence deficitu vitaminu D

Výsledky výzkumu ukazují, že hladiny vitaminu D jsou u dětí s chronickým onemocněním ledvin silněji ovlivněny zejména užíváním vitaminu D, typem onemocnění a sezónními faktory. Naznačují tak, které faktory je vhodné u těchto pacientů sledovat a na co se zaměřit při prevenci deficitu vitaminu D.

Zdroje: www.eurekalert.org/pub_releases/2016-06/ason-cfa061016.php
http://cjasn.asnjournals.org/content/11/7/1145.abstract?sid=82554dcf-93…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme