Jak na vegetariánskou stravu při onemocnění ledvin

Mohou se pacienti s chronickým onemocněním ledvin stravovat vegetariánsky? Výsledky studií ukazují, že omezením potravin s vysokým obsahem bílkovin lze zpomalit progresi chronického onemocnění ledvin. Zdá se tedy, že vegetariánská strava by mohla mít příznivý účinek na průběh choroby a usnadnit pacientům dodržování diety s omezeným příjmem bílkovin. Je ale bezpečné stravovat se vegetariánsky, pokud trpíte chronickým onemocnění ledvin?

Vhodné množství bílkovin

Odborníci na výživu se povětšinou shodují na tom, že vegetariánství je pro osoby s chronickým onemocněním ledvin bezpečný způsob stravování za předpokladu, že možný nedostatek některých minerálních látek a vitaminů, jako je železo, vitamin B12 nebo vitamin D, je nahrazován pomocí doplňků stravy. U některých pacientů může být nutné navýšit příjem bílkovin a energie v závislosti na laboratorních hodnotách albuminu a na přítomnosti dalších onemocnění.

Denní doporučený příjem bílkovin u pacientů s chronickým onemocněním ledvin se liší podle závažnosti choroby. Vegetariánská strava obvykle obsahuje 0,6 až 0,8 g/kg/den rostlinných proteinů a může tak představovat vhodnou formu ledvinné diety. Avšak pacienti na dialýze potřebují vyšší množství bílkovin z důvodu ztráty proteinů během dialýzy, které mohou získat ve formě proteinových nápojů nebo tyčinek.

Pozor na fosfor z aditiv

Při vegetariánském stravování může být problematické dodržet doporučený příjem fosforu. Významným zdrojem fosforu bývají např. celozrnné cereálie, fazole nebo ořechy. Proto je důležité užívání dostatečných dávek vazačů fosfátu a adekvátní intenzita dialýzy. Ohledně snížení příjmu fosforu se však v poslední době klade důraz zejména na omezení konzumace průmyslově zpracovaných potravin s obsahem aditiv na bázi fosforečnanů. Nedávné studie totiž naznačují, že fosfor z těchto přídatných látek je pravděpodobně tím nejvýznamnějším faktorem, který zvyšuje jeho hladinu v séru, a že fosfor z přirozených potravin je v trávicím traktu vstřebáván v daleko menší míře, než fosfor z potravinářských aditiv.

Zdroje: http://blogs.davita.com/kidney-diet-tips/building-a-balanced-vegetarian…
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20093346

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme