Zdravý životní styl

Jak zabránit podvýživě na dialýze

Podvýživa (neboli odborně malnutrice) znamená, že tělo z různých důvodů nemá k dispozici dostatečné množství živin a energie, což může mít nepříznivý dopad na jeho fungování. Lidé na dialýze jsou vystaveni vysokému riziku podvýživy nejen kvůli častému nechutenství ale i vzhledem k tomu, že jsou u nich obvykle přítomny další přidružené zdravotní problémy. Prevence podvýživy zde hraje významnou roli a vede k lepším zdravotním výsledkům a kvalitě života.

Tipy proti podvýživě

  • Při snížení chuti k jídlu jezte menší porce vícekrát denně. Jezte pomalu, kdykoliv během dne, není třeba dodržovat pevný časový harmonogram.
  • Osvědčuje se nepít při jídle (pití rychleji navozuje pocit sytosti) a tekutiny doplňovat až po jídle.
  • Dopřejte si dostatek kvalitních bílkovin. Ve vašem jídelníčku by nemělo chybět zejména libové maso, kvalitní šunka, ryby, vejce, sýry, tvaroh, zakysané mléčné výrobky.
  • K doplnění energie může sloužit i tekutá výživa určená k popíjení (tzv. sipping), která se přidává k běžné stravě, pokud nestačí pokrýt nároky organismu na příjem energie a živin.
  • Nezapomínejte ani na ovoce a zeleninu s nízkým obsahem draslíku, jsou zdrojem cenných vitaminů, minerálních látek a vlákniny.
  • Doporučuje se také nevynechávat dialyzační léčbu. Pravidelná dialýza zajistí, že se z krve odstraní všechny toxiny a nadbytečná tekutina. Budete se cítit lépe a zabráníte hromadění tekutin v těle, které by mohlo vést až k hospitalizaci.

Zdroj: https://blogs.davita.com/kidney-diet-tips/5-tips-to-prevent-malnutritio…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme