Zdravý životní styl

Jak zvládat více dietních omezení najednou?

Je zřejmé, že už dodržování samotné diety vhodné pro pacienty na dialýze s mnoha různými doporučeními může být často náročné. Mnoho pacientů na dialýze navíc často bojuje s dalšími zdravotními problémy, jako je např. cukrovka, nadváha, vysoký krevní tlak nebo srdeční choroby, které vyžadují další dietní úpravy. Pokud je pro vás sestavení toho správného jídelníčku problém, možná vám pomohou následující tipy.

Nikdo není dokonalý

Musíte-li v jídelníčku zkombinovat více dietních omezení, nesnažte se být každý den úplně perfektní a zvládat vše na sto procent. Zvažte spíše malé postupné změny, které jsou pro vás splnitelné a při důsledném dodržování budou mít pozitivní účinek.

Zaměřte se na to pozitivní

 Hledejte styčné body, které jsou společné pro různé diety. Libové maso, ryby a vejce nebo vaječné bílky jsou zdrojem bílkovin, které se obecně doporučují pro většinu diet. Celozrnné výrobky a luštěniny již nejsou považovány za „tabu“ v ledviny šetřící stravě a jsou také doporučovány při léčbě cukrovky a srdečních chorob. Nic nezkazíte ani když pravidelně zařadíte zeleninu a ovoce. Když pomineme stravování, pro zlepšení většiny zdravotních problémů se obvykle doporučuje pravidelné cvičení o intenzitě odpovídající vašemu věku a kondici a schválené lékařem. Pravidelný pohyb pomáhá také snižovat stres a zlepšuje náladu a má celkový pozitivní dopad na psychiku.

Sbírejte informace

Často pomáhá, když pacient nejen dobře rozumí doporučené dietě, ale také důvodům, proč je důležité, aby se takto stravoval. Když víte „proč“ i „co“, může to být pro vás větší povzbuzení i motivace. Nezapomeňte, že na to nejste sami. Nebojte se proto požádat lékaře nebo další zdravotnický personál o informace.

Zdroj:
https://blogs.davita.com/kidney-diet-tips/the-struggle-to-juggle-tips-f…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme