Málo testosteronu představuje riziko pro muže na hemodialýze

Kanadští vědci zkoumali souvislosti mezi sérovou hladinou mužského pohlavního hormonu testosteronu a nepříznivými klinickými výsledky u pacientů na hemodialýze. Objevili častý výskyt hypogonadismu u mužů na hemodialýze, který byl spojen se zvýšeným rizikem úmrtí.

Málo testosteronu, vyšší úmrtnost

Do studie bylo zahrnuto 623 mužů na hemodialýze. Hypogonadismus, tedy nízká hladina testosteronu, byl zjištěn u 343 z nich (55 %). Tito muži také měli významně zvýšené riziko mortality z jakékoliv příčiny, a to o 48 %. Navíc muži s nízkou hladinou testosteronu vykazovali významně horší zdravotní stav než ti s normální hladinou testosteronu.

Vše souvisí s věkem

Míra zvýšeného rizika souvisela s věkem pacientů. Muži mladší 63 let s nízkou hladinou testosteronu měli 2,9krát vyšší riziko úmrtí ve srovnání s muži, kteří měli hladiny testosteronu v normálním rozmezí. Naopak u mužů ve věku 63 roků a starších nebyl zjištěn žádný významnější vliv hladiny testosteronu na riziko úmrtnosti.

Nové nebezpečí

Zjištění, že nízká hladina testosteronu u mužů pod 63 let může přispět k nadměrné mortalitě z jakýchkoliv příčin u mužů na hemodialýze, tak vyvolává domněnku, že hypogonadismus může být novým rizikový faktor pro vznik nepříznivých klinických výsledků a špatné kvality života u této skupiny pacientů.

Zdroj: http://www.renalandurologynews.com/hypogonadism-ups-death-risk-in-men-o…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme